Long Tail a Short Tail

Pozycjonowanie stron internetowych nie istniałoby, gdyby nie słowa kluczowe. To właśnie dookoła nich "kręci" się cały świat SEO.

Link building, copywriting, nawigacja wewnętrzna – wszystko opiera się na hasłach – kluczach, które pozycjonowane są w internecie i po wpisaniu których w wyszukiwarce internetowej Google chcemy, by nasza strona widniała w magicznym top10 wyników wyszukiwania.

O czym warto wspomnieć to fakt, iż istnieją różne rodzaje fraz, ze względu na różne podziały. Najbardziej klasycznym i powszechnym podziałem słów kluczowych jest podział ze względu na ich długość. Wyróżnić wówczas możemy frazy tzw. "short tail" oraz "long tail".

Słów kilka o "short tail", czyli "krótkim ogonie"


Wyrażenia "short tail", czyli o tzw. "krótkim ogonie", to wszystkie słowa krótkie, najczęściej jedno-, dwu- lub czasem trzy-wyrazowe, jak przykładowo "damska bluzka". Jak łatwo się domyślić, są to najbardziej powszechne frazy, najbardziej ogólne w branży i jednocześnie – najczęściej wpisywane przez użytkowników Google. Niestety wadą takich fraz jest ich ogromna konkurencyjność, a co za tym idzie wysoki stopień trudności w ich wypozycjonowaniu. Wystarczy wyobrazić sobie bowiem, ile sklepów internetowych w Polsce może oferować wspomniane wyżej "damskie bluzki", a kolejno porównać to do ilości miejsc na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, które potencjalnie można zająć poprzez pozycjonowanie.

A co z "long tail"?


Jako, iż frazy "short tail" nierzadko są bardzo ogólne, przez co ciężkie do promocji w internecie, warto zainteresować się słowami kluczowymi z tzw. "długim ogonem", czyli "long tail". Stanowią je tak naprawdę wszelkie sformułowania o długości od około trzech – czterech słów, a więc, analogicznie do wcześniejszego przykładu, byłoby to przykładowo wyrażenie: "czerwona damska bluzka z wcięciem". Korzyścią z ich stosowania jest fakt, iż pozwalają na dotarcie do większej liczby Klientów, którzy dokładnie wiedzą, czego chcą. Dlatego pozycjonowanie w wyszukiwarkach często odbywa się poprzez frazy long tail.